Stora prisskillnader mellan bostäder längs T-banan

Tunnelbanekarta. Pressbild Booli
Tunnelbanekarta. Pressbild Booli

I Boolis senaste kartläggning över lägenhetspriser längs tunnelbanan, uppmättes en prisskillnad på över 137 000 kronor per kvadratmeter mellan den dyraste och billigaste tunnelbanestationen i Stockholm.

Bostadssajten Booli har sedan 2015 kartlagt kvadratmeterpriser för lägenheter vid varje tunnelbanestation i Stockholm. I ett pressmeddelande framhålls att Kungsträdgården fortsatt toppar listan som dyraste stationen att bo vid, medan Tensta erbjuder betydligt lägre priser per kvadratmeter. 

Vid Kungsträdgården kostar en lägenhet i snitt 157 304 kronor per kvadratmeter, och vid stationen Tensta 19 862 kronor per kvadratmeter. De näst dyraste stationerna är Östermalmstorg och Karlaplan. I ett tidigare pressmeddelande gav Booli en förklaring till prisbilden vid den dyraste stationen: Att många lägenheter längs Strandvägen har Kungsträdgården som närmaste tunnelbanestation.

https://bostadsrattsnytt.se/dyrast-att-bo-vid-t-banestation-pa-bla-linjen/

Vidare visar statistiken att bopriserna blir högre ju kortare avståndet är till innerstaden, men att stora variationer också finns mellan närliggande stationer. Ett exempel är mellan Skanstull (104 241 kr/kvm) och grannstationen Gullmarsplan (79 816 kr/kvm) där det endast är tre minuters resväg, men ändå i snitt skiljer 25 000 kronor per kvadratmeter i pris.

Ett annat exempel är mellan innerstads-stationerna Karlaplan (136 811 kr/kvm) och Gärdet (103 968 kr/kvm) som ligger en station bort, där skillnaden i pris är nästan 33 000 kronor per kvadratmeter i snitt.  

Ser man till den senaste prisutvecklingen längs tunnelbanan, jämfört med fjolårets undersökning, så är T-centralen och Zinkensdamm de stationer där kvadratmeterpriset ökat mest; med åtta procent. Vid Skanstull och Mariatorget har priserna ökat med sju procent under samma period.

Tre dyraste stationerna

TunnelbanestationKvadratmeterpris
1. Kungsträdgården 157 304
2. Östermalmstorg 146 765
3. Karlaplan136 811


Tre billigaste stationerna

TunnelbanestationKvadratmeterpris
1. Tensta19 862
2. Norsborg23 826
3. Hallunda24 015

Källa Booli


Kommentar från Booli om siffrorna:
“Statistiken baseras på bostadsrätter där Booli har ett insamlat slutpris under perioden 2025-09-15 till 2024-09-15. Nyproduktion är exkluderat. Även stationer med ett litet underlag finns med, i dessa fall blir slutpriset mer osäkert. Hjulsta och Fittja saknar kvadratmeterpris. Det beror på att Booli inte har fått in något slutpris vid stationerna under perioden, troligtvis finns det fler hyresrätter eller villor än bostadsrätter i området.”

Senaste nyheter