Hemnet: Mest klickade bostadsrätten i Uppsala – fyra i 1800-talshus

/assets/img/hemnet-v15-uppsala.jpg
Utanför föreningens hus på Övre Slottsgatan i Uppsala. Bildkälla: Svensk Fastighetsförmedling Uppsala
 

Den bostadsrättsannons på Hemnet (Uppsala län) som fick flest besök under förra veckan, avser en fyra med tre kakelugnar i ett hus från 1870 på Övre Slottsgatan i Uppsala.

På andra våningen i ett hus från 1870 ligger den bostadsrätt vars annons fick flest besök på Hemnet under vecka 15, bland objekt i Uppsala län. Objektet finns på Övre Slottsgatan i Uppsala och har bland annat tre fungerande kakelugnar, två badrum samt en tio kvadratmeter stor balkong mot föreningens gröna innergård. Läget beskrivs som centralt i men i lugna kvarter nära Wasaparken.

Det finns två ingångar till bostadsrätten, varav den ena är igensatt men kan enligt annonsen  “öppnas upp och ge möjlighet att att hyra ut ett rum med egen ingång”. Totalt uppgår lägenhetens boarea till 125 kvadratmeter.

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala innehar försäljningsuppdrag för objektet och utgångspriset har satts till sex miljoner kronor. Avgiften till föreningen ligger på 6 781 kronor.

Bostadsrättsföreningen i fråga registrerades år 1978 och har 30 lägenheter.

Senaste nytt från BoPodden & BoVloggen