Chefer köpte lägenheter till fyndpris

Brf Caprea. Illustration av Utopia Arkitekter. Pressbild Balder
Brf Caprea. Illustration av Utopia Arkitekter. Pressbild Balder

Flera av Balders toppchefer köpte lägenheter i bolagets bostadsprojektet Caprea på Östermalm innan den officiella försäljningen startade, och dessutom till “för” låga priser. Detta enligt Realtid, som tagit del av en artikel från Affärsvärlden. 

År 2023 stod ett nytt flerbostadshus med bostadsrätter färdigt på Östermalm i centrala Stockholm. Projektet, som går under namnet Caprea, uppfördes av bostadsbolaget Balder.

Enligt Realtid, som tagit del av en artikel från tidningen Affärsvärlden, hade 18 av 28 lägenheter sålts via Balders interna kö innan försäljningen drog igång officiellt. 

Nu rapporterar Realtid om att Affärsvärlden via interna mejl kan visa att flera av de högsta cheferna på Balder, som uppfört bostadsrättsföreningen, kunnat köpa lägenheter till priser som kan klassas som för låga. Att få köpa en bostad till ett lägre pris kan anses vara en skattepliktig förmån, enligt en expert från Skatteverket som Affärsvärlden talat med. 

Balders vd Erik Selin, senior vice vd Thorsten Åsbjer, vice vd Sharam Rahi och affärsområdeschef Martin Berg har alla köpt lägenhet i Caprea. Enligt Balder finns en kundrelation mellan deras bolag och banken SEB. Bankens vd bodde också han en kortare period i Caprea. 

Realtid skriver vidare att Affärsvärlden lyfter att det funnits problem med byggprocessen av Caprea – som att badrum byggts utan att följa branschens regler om säkert vatten. Det kan få konsekvenser för försäkringspremier och skaderisk. Felen har påpekats flera gånger, men trots det sitter affärsområdeschefen Berg kvar i Capreas styrelse, vilket kan innebära en intressekonflikt och eventuellt ansvar för skadestånd. 

Bostadsrättsföreningens likviditetsreserv på 300 000 kronor användes också upp innan den ordinarie styrelsen kom på plats. Pengarna användes till inköp av bland annat konst och möbler. 

Affärsvärlden har, enligt Realtid, sökt vd Erik Selin och senior vice vd Thorsten Åsbjer för kommentarer. Selin vill inte uttala sig, men Åsbjer menar att prissättningen skedde i slutet av 2020. Han uppger att det var innan bostadsrättspriserna kraftigt steg, och att de i efterhand inte kunnat höja priserna. I ett internt mejl skriver senior vice vd Åsbjer: ”Vi som alla andra har köpt till faktiskt för lågt pris så alla kan sälja med god vinst i dag om man vill”​. 


Enligt Stockholms stads hemsida är Caprea en av finalisterna i kommunens tävling Årets Stockholmsbyggnad 2025.
Juryns motivering:
“Byggnaden inordnar sig i stadens skala och grammatik. Vid en första anblick upplevs byggnaden som om den alltid stått där, tittar man närmare upptäcks en rikedom av samtida inslag. En fin addition till Stockholms klassiska stenstad utan att vara en pastisch.”

Senaste nyheter